md-tlumacza_banerM /30.09/ Międzynarodowy  Dzień Tłumacza

godz. 10.00-13.00

sala spotkań, pałacyk

sowaM instytutM

W 1991 r. Międzynarodowa Federacja Tłumaczy, założona w Paryżu w 1953 r. z inicjatywy tłumacza i terminologa Pierra François-Caille’a, uznała dzień 30 września Międzynarodowym Dniem Tłumacza. Obchody tego wydarzenia w WBP pomogą nie  tylko zgłębić tajniki pracy tłumacza – chcą także zwrócić uwagę na ważność komunikacji międzykulturowej.

30 września zaprezentujemy wykład pt. „Tłumacz jako kreator marki literatury polskiej za granicą”, a także dwa warsztaty: „What time do you make it, czyli nie-po-rozumienie jako podstawa komunikacji werbalnej” oraz „Młoda para podążyła do zamku/Young steem succeded to the lock – interpretacja, przekład, tłumaczenie”.

Wykład przeprowadzony przez dr Anitę Frankowiak, dyrektora Instytutu Dyplomacji, adiunkta w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, obejmie takie zagadnienia jak polska dyplomacja kulturalna, literatura i dobry przekład jako towar eksportowy czy najpopularniejsze przekłady literatury polskiej na świecie.

Warsztaty, które poprowadzi Ewa Rogozińska, właściciel DOMU TŁUMACZEŃ SOWA i tłumacz przysięgły języka angielskiego, przybliżą zawiłości codziennej pracy i warsztatu tłumacza.

md-tlumacza_plakatM

Program:

wykład Anita Frankowiak
Tłumacz jako kreator marki literatury polskiej za granicą
Wykład obejmie takie zagadnienia jak polska dyplomacja kulturalna, literatura i dobry przekład jako towar eksportowy czy najpopularniejsze przekłady literatury polskiej na świecie

warsztaty Ewa Rogozińska

warsztaty Ewa Rogozińska

dr Anita Frankowiak,
dyrektor Instytutu Dyplomacji,
adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie

Ewa Rogozińska,